Späť na novinky
26 Jan, 2023

Potraviny od našich v Devíne získali prestížnu cenu German Design Award

A.M. Architects

Aj lokálne predajne potravín môžu mať výnimočnú architektúru. Dokazuje to projekt Potraviny od našich, ktorý získal jedno z ocenení German Design Award počas slávnostného večera 3. februára vo Frankfurte. Autori návrhu A.M. Architects získali za projekt, na ktorom spolupracovali s developerom J&T Real Estate (JTRE), Osobitné uznanie v kategórii retailová architektúra.

Bratislavská mestská časť Devín nemala dlhé roky žiaden obchod s potravinami. Zmenilo sa to vďaka podnikateľovi a miestnemu obyvateľovi Patrikovi Tkáčovi, ktorý sa rozhodol nefungujúcu predajňu premeniť na moderný obchod s pekárňou, kaviarenským kútikom a vinotékou v suteréne, ktorá je jednou z najväčších na Slovensku. Vďaka umelej inteligencii Jarvis si môžu zákazníci nakúpiť aj v noci mimo otváracích hodín.

„Architektonické riešenie hmotovo aj materiálovo reaguje na historické prostredie devínskeho podhradia a rezidenčnej štvrte. Budova je členená na dve časti: vyšší trakt so sedlovou strechou, nadväzujúci na vidiecku zástavbu a nižšiu hmotu so zelenou strechou, ktorá vytvára priestor pre technológie. Interiér tvoria materiály v ich surovej podstate. Pohľadová drevená konštrukcia strechy, oceľové tiahlá či betónové steny,“ opisujú architekti projekt zameraný na nízku environmentálnu záťaž.

German Design Awards oceňujú prelomové dizajnérske realizácie, ktoré prispievajú k premene ekonomiky a spoločnosti na princípoch inovatívnosti, udržateľnosti a ekológie. Upozorňujú tak na nové trendy dizajnu vo všetkých oblastiach. Medzi držiteľov tohto prestížneho ocenenia s viac ako desaťročnou tradíciou patria napríklad architekti David Chipperfield, Zaha Hadid alebo Ian Ritchie. O udelení ocenení rozhoduje medzinárodná porota zložená z renomovaných odborníkov z rôznych oblastí.