Nové Lido rozšíri centrum Bratislavy a ponúka v nábrežnej štvrti ideálne miesto pre kultúru a kongres
Projektom moderného multifunkčného kultúrneho a kongresového zariadenia sa developerská spoločnosť J&T REAL ESTATE (JTRE) zaoberá už dlhší čas v spolupráci so skúsenými odborníkmi na organizovanie kongresov a promotérmi významných kultúrnych podujatí. Vybudovanie nového národného kultúrneho a kongresového centra s podporou štátu vníma JTRE ako jednu z najvýznamnejších stavieb súčasnosti. Hlavné námestie budúcej štvrte Nové Lido priamo oproti Slovenskému národnému divadlu vidí JTRE ako ideálne miesto pre takéto významné spoločenské zariadenie. Rozšírenie moderného centra Bratislavy na obe strany Dunaja a ich prepojenie promenádnym mostom umožní vytvoriť kultúrnu os od Starého Mesta s jeho galériami, múzeami, koncertnými sálami a divadlami až do Petržalky.
„Národné kultúrne a kongresové centrum je projekt, aký sa stavia raz za generáciu. Bude významnou slovenskou scénou, ktorá dá priestor rôznorodým funkciám, formám a žánrom. Pomôže tak naštartovať záujem o kultúru a cestovný ruch tvrdo zasiahnuté súčasnou situáciou a svojou multifunkčnosťou dostane Slovensko aj na svetovú mapu kongresov. Vďaka umiestneniu v novej časti centra Bratislavy v blízkosti významných kultúrnych inštitúcií a v priamom kontakte s Dunajom získa medzinárodný význam a bude reprezentovať Slovensko pred celým svetom,“ hovorí Peter Korbačka, predseda predstavenstva JTRE.
Projekt nábrežnej štvrte Nové Lido prinesie do územia určeného na rozvoj centra hlavného mesta na pravom brehu Dunaja, oproti dynamicky sa rozvíjajúcemu downtownu okolo Eurovea, rôznorodé možnosti trávenia voľného času, bývania a v Petržalke veľmi potrebné nové pracovné miesta. Obyvatelia Bratislavy ako aj domáci a zahraniční návštevníci budú môcť korzovať zo Starého Mesta až na promenádu, pláž, námestie, bulvár a parky Nového Lida.
Nábrežia sú centrom života
Územie Nového Lida má v dlhodobej stratégii hlavného mesta názov Celomestské centrum, čo vyjadruje jeho význam pre rozvoj Bratislavy ako metropoly na rieke. Urbanistická štúdia Nového Lida počíta s vybudovaním významnej spoločenskej stavby na mieste, kde sa stretáva hlavné námestie s centrálnym parkom štvrte. Vybudovanie plánovaného promenádneho mosta, umiestneného medzi Mostom Apollo a Starým mostom, spojí námestia nových mestských štvrtí Eurovea City a Nové Lido a prepojí tak mesto na oboch brehoch Dunaja vizuálne aj prevádzkovo.
Nábrežia v Bratislave, rovnako ako v iných metropolách, sú reprezentatívnymi priestormi, ktoré prirodzene koncentrujú kultúrne a spoločenské inštitúcie. Slovenské národné divadlo, Slovenská národná galéria, Slovenská filharmónia v Redute či Slovenské národné múzeum to jasne dokumentujú. „Vybavením, službami, možnosťami ubytovania aj napojením na centrum mesta sú nábrežné štvrte ideálne pre vybudovanie národného kultúrneho a kongresového centra. Zahraniční návštevníci vďaka pešej dostupnosti objavia čaro nášho hlavného mesta – všetky kultúrne a spoločenské funkcie sú vzdialené len niekoľko minút od navrhovanej lokality,“ dodáva Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.
Bezproblémová dostupnosť
Nové Lido ponúkne rýchle a pohodlné spojenie s celým mestom vďaka plánovanej električkovej trati priamo v území, s prestupovým uzlom na železnicu za Einsteinovou. So širším regiónom spojí novú štvrť diaľničné a železničné prepojenie a prostredníctvom blízkosti dvoch medzinárodných letísk bude ľahko dostupná z celého sveta.
Samotné kultúrne a kongresové centrum bude mať vďaka podzemným garážam dostatok parkovacích miest, pričom návštevníci môžu využívať automobilovou dopravou nedotknuté námestie. Z neho sa dostanú promenádnym mostom za niekoľko minút do Starého Mesta. Projekt novej štvrte počíta aj s vybudovaním prístavu osobnej rekreačnej lodnej dopravy na Dunaji.
Slovenskí architekti sa spojili so zahraničnými špecialistami
Koncept kultúrneho a kongresového centra v Novom Lide vytvoril úspešný slovenský ateliér Compass vedený Jurajom Benetinom, čerstvým držiteľom ocenenia Osobnosť architektúry a stavebníctva v rámci cien ASB Gala 2020. Riešenie konzultovali s popredným britským ateliérom Ian Ritchie Architects a štúdiom Efterklang, renomovaným škandinávskym špecialistom na akustiku kultúrnych podujatí a priestorov. Zahraniční partneri priniesli projektu množstvo skúseností z realizácií významných kultúrno-spoločenských objektov.
„Národné kultúrne a kongresové centrum by nemalo žiť len počas kongresov, koncertov a predstavení. Náš koncept v Novom Lide vytvára nový verejný priestor voľne prístupný ľuďom. Otvorenosť a prepojenosť centra s okolím podporuje aj architektonické riešenie, keď sa priestor v parteri voľne prelína s priestorom námestia prepojeného s mestským bulvárom a parkom,“ vysvetľuje Juraj Benetin. Autori návrhu chcú priniesť do centra Bratislavy aj unikátny strešný priestor s amfiteátrom: „Projekt umožňuje využiť strechu ako pobytovú terasu s pódiom a amfiteátrom, s výhľadom na dominanty mesta a rozšíri už tak široké spektrum priestorov, ktoré koncept ponúka,“ dodáva architekt.
Variabilita multifunkčného priestoru
Zámer centra bol pripravený v spolupráci s domácimi a zahraničnými profesionálmi v oblasti organizácie a prevádzky kongresov a promotérmi kultúrnych akcií tak, aby spĺňal náročné požiadavky na medzinárodné kultúrne a kongresové priestory. „Štandard medzinárodných kongresov vyžaduje centrum s viacerými modifikovateľnými sálami s rôznymi veľkosťami, ktoré umožňujú organizovať jedno veľké alebo viac menších podujatí súbežne a vďaka samostatným vstupom umožniť oddelenie ich účastníkov, čo umožňuje aj veľkú variabilitu pre konanie kultúrnych a spoločenských akcií,“ uvádza Pavel Pelikán.
Prevádzka v kultúrnom a kongresovom centre v Novom Lide je v súlade s týmito požiadavkami organizovaná v jednej hlavnej a dvoch menších sálach, ktoré sa dajú rozdeliť a sú prístupné až tromi samostatnými vchodmi zvonku. Vybavenie dopĺňa hotel, potrebný pre všetky druhy významných akcií, ktorý je situovaný zo strany bulváru a priamo prepojený s kultúrnym a kongresovým centrom. Veľká sála má kapacitu až päťtisíc stojacich a sediacich divákov na koncerte, tritisíc sediacich návštevníkov kongresu, konferencie alebo koncertu klasickej hudby. Môže byť rozdelená na dve, tri až štyri samostatné sály pre podujatia od 500 do 1 500 účastníkov. K dispozícii sú aj ďalšie dve sály pre maximálne 200 a 500 návštevníkov a viaceré seminárne miestnosti. Projekt počíta aj s požiadavkou na menšie výstavné plochy, ktoré vyžadujú partneri kongresov.
Flexibilita centra dáva priestor rôznorodým funkciám, formám a žánrom, od výstav, cez čitárne a malé javiskové formy až po filmové predstavenia, premiéry a festivaly, veľké muzikály a koncerty. Rovnako môže slúžiť aj pre firemné eventy, plesy, beánie, stužkové či venčeky. Menšie podujatia sa môžu organizovať aj na strešnej záhrade.
Zelený projekt v súlade s okolím
Celý objekt navrhovaného kultúrneho a kongresového centra bude šetrný k životnému prostrediu. „Počítame s nízkoenergetickou budovou so zelenou strechou, využívaním zadržiavanej dažďovej vody a výhradne podzemným parkovaním,“ opisuje Juraj Benetin.
JTRE predstavuje vysoko funkčný koncept overujúci umiestnenie objektu a jeho súžitie s okolitým prostredím na hlavnom námestí v centrálnom parku Nového Lida. Prináša prepojenie funkcií s verejnými priestormi, prepracované dispozície viacúčelového využitia pre kultúru, kongresy, konferencie a spoločenské podujatia. „Pre objekt celospoločenského významu podporený z verejných zdrojov jednoznačne vyhlásime medzinárodnú architektonickú súťaž s cieľom priniesť príťažlivý projekt v atraktívnej lokalite, ktorý sa stane ďalším novodobým symbolom kultúry v Bratislave a zvýši atraktivitu hlavného mesta Slovenska v oblasti cestovného ruchu. V čase realizácie národného kultúrneho a kongresového centra by mala byť Bratislava pripravená na oživenie cestovného ruchu a kongresov ako jedného z jeho najvýznamnejších odvetví,“ spresňuje Pavel Pelikán.
JTRE sa chce predstaveným zámerom uchádzať o avizovanú štátnu dotáciu. Po vybudovaní národného kultúrneho a kongresového centra počíta s odovzdaním objektu do rúk štátu. V prípade záujmu však JTRE môže projekt aj prevádzkovať bez požiadavky na ďalšiu finančnú participáciu štátu.