Nepoľavujeme vo vzdelávaní detí v oblasti architektúry
JTRE sa ako hlavný partner inovatívneho projektu Deti a architektúra zhostil aj jeho 9. ročníka, ktorý odštartuje v septembri 2022 zverejnením e-learningového kurzu. Témou sú tentoraz výnimočné školy, a to od materských cez základné a stredné školy až po univerzitné kampusy nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku. Chýbať nebude obľúbená výtvarná súťaž, kde žiaci povolia uzdu fantázii a nakreslia, ako by výnimočná škola podľa nich mala a mohla vyzerať.
Školy z celého Slovenska, ale aj žiaci individuálne, sa už teraz môžu prihlasovať do projektu prostredníctvom prihlasovacieho formuláru zverejneného na projektovom webe www.detiaarchitektura.sk/dotaznik. Postupne tu budú pribúdať všetky informácie a v septembri aj samotný e-learningový kurz pre žiakov, ktorý však oslovil aj mnohých dospelých. Už druhý rok vyjde v dvoch jazykových mutáciách, okrem slovenského jazyka si ho budú môcť deti spustiť aj v angličtine.
Predchádzajúci ročník projektu bol tematicky zameraný na budovy pre kultúru. Žiaci si prostredníctvom kreatívneho a interaktívneho e-kurz rozšírili vedomosti o budovách a architektúre divadiel, operných domoch, koncertných sálach, ale aj galériách a múzeách a následne mali za úlohu výtvarne zachytiť svoju predstavu divadla alebo inej budovy, určenej pre kultúru. Do projektu sa zapojilo takmer 15 tisíc žiakov a do výtvarnej súťaže prišlo vyše 600 výtvarných prác. Z nich odborná porota vybrala 20 prác a autorov pozvala na slávnostnú vernisáž a tematickú vychádzku po architektúre Bratislavy. 1. cenu a a zároveň aj cenu JTRE získala trinásťročná Evanna Lazorová z Vranova nad Topľou. Po vernisáži sa účastníci presunuli na prehliadku novej budovy SND s odborným výkladom. Deti aj s rodičmi sa dostali nielen do hlavnej sály divadla, ale aj do zákulisia, ktoré je pred očami divákov skryté.
„Učitelia aj rodičia veľmi ocenili, že cieľom toho projektu je naučiť deti vnímať architektúru a prostredie, pretože v škole sa o architektúre a prostredí takmer nič neučia“, hovorí pani Darina Lalíková z Občianskeho združenia EUROARCH, ktoré je organizátorom tohto inovatívneho projektu. Mnohé z pozvaných detí boli v hlavnom meste prvýkrát a bol to pre nich veľký zážitok. To, že o projekt je stále vyšší záujem, potvrdzuje aj výstava z ročníkov 2019 a 2020, ktorú sa podujala zorganizovať Slovenská komora stavebných inžinierov od mája do konca júna 2022 v košickom KulturParku.