Späť na novinky
09 Jun, 2021

Deti a architektúra: Vernisáž, výstava a vychádzka

Vystava je verejnosti pristupna v lobby Pribinovej 19

Ocenení žiaci 5. a 6. ročníkov základných škôl a gymnázií, ktorých diela vybrala odborná porota zložená z expertov na vzdelávanie, architektúru a dizajn, si prevzali ceny na vernisáži víťazných diel vzdelávacieho projektu Deti a architektúra. Nasledujúci deň si užili prehliadku po architektonických dominantách Bratislavy.

Ročník 2020, ktorý sa pre pandémiu koronavírusu „natiahol“ až do roku 2021, bol výzvou pre mladých autorov, aby stvárnili svoju predstavu pešieho mosta cez rieku a tí sa zadania zhostili nápaditým a zaujímavým spôsobom. Porota vyberala z takmer 400 výtvarných prác, ktorých autormi boli žiaci z celého Slovenska. Členmi poroty boli: Darina Lalíková, autorka projektu DETI A ARCHITEKTÚRA a scenáru k e-kurzu MOSTY, Lucia Lalka, autorka kreatívneho a metodického spracovania e-kurzu MOSTY, Silvio Kičina, zástupca hlavného partnera projektu JTRE a Andrea Bacová, členka predsedníctva OZ EUROARCH a šéfredaktorka časopisu o architektúre ARCH. V tomto ročníku vybrali porotcovia až 23 prác a udelili 5 hlavných cien, 2 špeciálne ceny a 15 cien organizátora, partnerov a podporovateľov projektu Deti a architektúra 2020.

Držiteľom 1. miesta sa stal Filip Goč z Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku, ktorého návrh obsahoval okrem samotného mosta aj zeleň, vyhliadku či malý prístav pre plavidlá. „Nechcel som, aby most vyzeral iba ako jednoduché spojenie dvoch brehov, preto som tam vymyslel rôzne prvky ako oddychovú zónu s kinom,“ vysvetľuje Filip Goč. Na 2. miesto sa rozhodnutím odbornej poroty dostal Matúš Jurkovič zo ZŠ Školská v Považskej Bystrici a 3. miesto získal Róbert Hmíra z Gymnázia Varšavská v Žiline.

Tematická vychádzka začínala v River Parku na nábreží Dunaja, pokračovala cez štvrť Zuckermandel a Eurovea City až po Bratislavský hrad a jeho barokové záhrady. Zaujímavými zastávkami boli nepochybne aj vyhliadka na UFO a presúvanie im spríjemnil tradičný Vláčik-Blaváčik.

Ďalší, v poradí už ôsmy ročník projektu Deti a architektúra, na ktorom sa už od začiatku roka intenzívne pracuje, aby bol v septembri pripravený, sa venuje kultúrnym stánkom. Jeho súčasťou je opäť inovatívny e-learningový kurz či slávnostná vernisáž, ktorá sa uskutoční v Bratislave budúci rok. Viac podrobností o pripravovanom kurze ako aj prístup k už zrealizovaným kurzom nájdete na stránke projektu Deti a architektúra.

Vystavené detské práce si verejnosť môže prísť pozrieť do lobby administratívnej budovy Pribinova 19 v zóne EUROVEA CITY. Výstava potrvá do konca októbra 2021.

Špeciálne poďakovanie patrí spoločnosti YEME, ktorá pre všetky deti pripravila tašky s občerstvením, aké k slávnostnej vernisáži neodmysliteľne patrí.

Logo Yeme