Back to news
25 Sep, 2018

K oslavám 100. výročia samostatného Československa sa pripojilo JTRE ako generálny partner Architecture Week Praha 2018

Architecture Week

Odborníkom, ale aj deťom, študentom a laickej verejnosti, je určený 13. ročník prestížneho Medzinárodného festivalu architektúry a urbanizmu v Prahe. V sprievodnom programe unikátneho festivalu nechýbajú diskusné fóra, prednášky, prechádzky za architektúrou a tento rok pribudla aj jedinečná výstava, ktorá je prístupná verejnosti až do 10. októbra 2018 v pražskej Galerii Mánes úplne zdarma. Vedľa seba tu budú stáť dva svety - na jednej strane architektúra overená časom, a na druhej, tá súčasná kvalitná česká a slovenská architektúra.

Súčasťou série spomenutých aktivít bude aj špeciálny slávnostný večer venovaný spomienkam na míľniky spoločnej architektúry pri príležitosti osláv stého výročia založenia samostatného československého štátu a vzdanie úcty tým, ktorí sa o nich zaslúžili. Večer, ktorého usporiadateľmi sú Správa pražského hradu a spoločnosť Czech Architecture Week, bude mať nielen symbolický rozmer, ale aj neprehliadnuteľný spoločenský význam odkazujúci k prebiehajúcim oslavám stého výročí vzniku Československej republiky. Význačné osobnosti českej a slovenskej architektúry si prevezmú okrem neformálneho poďakovania za celoživotní prínos v oblasti architektúry a staviteľstva aj symbolickú cenu Jože Plečnika, popredného hradného architekta prvého československého štátu na čele s T. G. Masarykom.

„Generálnym partnerom festivalu sme sa tento rok stali hneď z niekoľkých dôvodov. Predovšetkým sme si chceli uctiť osobnosti domácej a svetovej architektúry počas uplynulej storočnice a zároveň podporiť platformu, ktorá na medzinárodnej úrovni približuje aj laickej verejnosti komplexnosť procesov v architektúre a urbanizme skutočne rôznorodým a atraktívnym spôsobom“, vysvetlil výkonný riaditeľ Pavel Pelikán a dodal, že JTRE práve z tohto dôvodu úspešne spolupracuje s niekoľkými organizáciami a združeniami podporujúcimi vzdelávanie detí a mládeže práve v týchto oblastiach. Festival totiž nezabúda ani na najmenších „architektov“, pre ktorých je pripravená veľmi atraktívna festivalová aktivita Hravý architekt. Témou je 100 rokov hravej architektúry a svojimi kresbami sa zúčastnia nielen deti z českých a slovenských škôl, ale aj z krajín z celého sveta. Usporiadatelia už oznámili, že dohromady bude kresliť viac ako 1000 detí.

O tom, že storočná cesta československej architektúry je vzrušujúcim odrazom bohatej histórie oboch národov, presvedčí návštevníkov unikátna expozícia, ktorá pripomína to najdôležitejšie z minulosti, ukáže súčasnosť a napovie veľa o architektonickej budúcnosti našich miest a krajov. Zaujímavosťou koncepcie výstavy je, že vychádza z hlavnej myšlienky osláv, a tou je motív našej spoločnej histórie aj v oblasti architektúry a urbanizmu. Vzniká tak akési „zrkadlenie“, kde vedľa makety velikánov československej architektúry stoja projekty súčasné a živé, naznačujúce aká bude tvár českých a slovenských miest v budúcnosti. Svoju účasť potvrdili desiatky prestížnych spoločností, nositeľov prestížnych projektov svetoznáme aj domáce architektonické ateliéry. Týmto zámerom zodpovedá aj originálne riešenie dvojposchodovej expozície ako „cesty“, ktorou prejde návštevník celým „príbehom architektúry“. Usporiadatelia ponúknu až 106 modelov a artefaktov. Dvadsaťjeden rokov aktívneho pôsobenia JTRE na realitnom trhu budú na výstave reprezentovať modely ikonických obytných veží Panorama City, štýlovej mestskej štvrte Zuckermandel a multifunkčný komplex River Park.

Viac informácií na stránke festivalu a na Hravý architekt