Späť na novinky
08 Mar, 2022

EUROVEA 2 rok pred dokončením: JTRE vyhlasuje súťaž na umelecké dielo pre nové námestie na nábreží Dunaja

Namestie

Pokračovanie obľúbeného komplexu EUROVEA prinesie na nábrežie Dunaja okrem rozšírenia nákupného centra, nových kancelárií a bývania aj veľkorysé verejné priestory. Prirodzenou súčasťou predĺženej promenády budú tiež umelecké diela. K Mýtickej lodi od Jaroslava Rónu a ďalším artefaktom v River Parku či Zuckermandli pridá developer J&T REAL ESTATE (JTRE) nové vizuálne dielo na novom námestí pri Dunaji, rovno pod prvým slovenským mrakodrapom.

Podobu vizuálneho umeleckého diela hľadá JTRE vo verejnej súťaži, ktorú vyhlasuje pre umelcov zo Slovenska a Česka. Víťazný návrh by mal byť odhalený pred vstupom do rozšírenej časti nákupného centra do roka, keď bude výstavba ukončená.

„Dielo by malo reflektovať charakter novovznikajúcej štvrte Eurovea City, jej polohu a prepojenie s Dunajom. Veríme, že sa stane novým vyhľadávaným symbolom moderného centra mesta aj celej Bratislavy,“ vysvetľuje Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. Dodáva, že dielo musí splniť technické a materiálové požiadavky na umiestnenie v rámci projektu v exteriéri, pričom nemá ísť o nedotknuteľný objekt, ale vítaná je interaktivita, pohyblivé prvky či spojenie s digitálnym umením alebo svetelným dizajnom.

Umelci sa budú môcť do súťaže prihlásiť do začiatku apríla tohto roka a na poslanie návrhov budú mať dva mesiace. Následne počas júna vyhodnotí súťažné návrhy, ktoré splnia všetky podmienky, päťčlenná porota na základe kritérií ako originalita, kreativita, výtvarná a technická úroveň riešenia návrhu, vhodnosť začlenenia diela do určeného priestoru, ale aj voľba materiálov, ich súlad s okolitým prostredím, splnenie technických obmedzení a realizovateľnosť v rámci zadaných finančných limitov. Víťazný návrh musí autor zrealizovať do konca februára budúceho roka.

„Z môjho pohľadu je veľmi dôležité, aby bolo kvalitné súčasné umenie prirodzenou súčasťou verejného priestoru mesta. Dobre premyslený umelecký zásah vie zásadne ovplyvniť nielen vizualitu, ale aj funkciu a kvalitu daného priestoru a stať sa tak prirodzenou súčasťou našich mestských prechádzok. Už teraz sa veľmi teším na umelecké návrhy pre novovzniknuté námestie, ako aj na víťazný objekt či inštaláciu, ktorá má potenciál stať sa novým symbolom Dunajského nábrežia,“ hovorí členka poroty a odborná konzultantka súťaže Zuzana Pacáková, kurátorka a umelecká riaditeľka festivalu Biela noc.

„Každé úsilie vniesť súčasný vizuálny jazyk do verejného priestoru, osobitne ak je zadávateľ privátna spoločnosť, je nesmierne potrebné a prospešné pre celú spoločnosť. Verím, že česká a slovenská umelecká obec ocení túto iniciatívu a to prinesie vo výsledku kvalitný výtvarný výstup,“ myslí si člen poroty, riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave, kurátor a kritik súčasného umenia Vladimír Beskid. Porotu dopĺňajú český maliar a intermediálny umelec Jiří David a dvaja zástupcovia zadávateľa.

„Víťaz získa odmenu 10-tisíc eur a 280-tisíc eur na vyhotovenie a realizáciu diela so všetkými súvisiacimi nákladmi a licenciami. Druhé miesto bude ohodnotené sumou 3 000 eur a tretie sumou 2 000 eur,“ dodáva Ľuboš Kaštan, projektový manažér Eurovea 2 a člen poroty.

Štatút a podmienky Verejnej súťaže o návrh a realizáciu vizuálneho umeleckého diela vo verejnom priestore v projekte Eurovea 2 v Bratislave sú uverejnené aj na www.euroveacity.sk.