Späť na novinky
19 Sep, 2023

Nová socha Octahedral Body je odhalená. Dielo Viktora Freša oživilo predĺženú nábrežnú promenádu v Eurovea City od JTRE

Octahedral Body

Pokračovanie komplexu Eurovea pod taktovkou developera J&T Real Estate (JTRE) ide po štyroch rokoch intenzívnych prác do finále. Po otvorení rozšírenia nákupného centra a priľahlých verejných priestorov a dokončení administratívnych a bytových budov, vrátane prvého slovenského mrakodrapu, je sprístupnená aj zostávajúca časť predĺženia obľúbenej dunajskej promenády. Pri tejto príležitosti bola na novom námestí na nábreží odhalená aj socha Octahedral Body.

Dielo Viktora Freša, jedného z najvýraznejších súčasných slovenských umelcov, vyhralo verejnú súťaž o vizuálne umelecké dielo, ktorú vyhlásil JTRE na jar minulého roka. Päťčlenná porota následne v júni 2022 spomedzi 25 návrhov slovenských a českých umelcov udelila prvé tri miesta a autori si prevzali ocenenia na vernisáži výstavy súťažných diel v Sklade č. 7.

Moderné umenie a dizajn

Trinásť metrov vysokú abstraktnú postavu vychádzajúcu z autoportrétnej výtvarnej témy autora tvoria farebné gule s priemerom 2,2 a 2,65 metra na oceľovej konštrukcii. Podľa hodnotenia poroty ide o vyvážený elementárny tvar, ktorý vytvorí potrebný urbanisticko-priestorový akcent v tomto architektonickom kontexte. Vyznačuje sa výraznou siluetou, čitateľnou štruktúrou a elementárnymi farebnými formami.

„Komisia vyjadrila presvedčenie, že realizáciou vybraného návrhu vznikne ďalší silný mestotvorný prvok, ktorý so sebou prinesie vizuálny jazyk 21. storočia a prispeje k rozvoju verejného priestoru v Bratislave,“ povedal po zasadnutí poroty jej člen, riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave, kurátor a kritik súčasného umenia Vladimír Beskid. „Ako porota sme hľadali také dielo, ktoré bude založené na silnej vizualite, no zároveň bude spĺňať akúsi symboliku pre ľudí,“ doplnila Zuzana Pacáková, členka poroty a odborná konzultantka súťaže, umelecká riaditeľka festivalu Biela noc. „Myslím si, že v tomto prípade sa stala unikátna vec, ktorá sa na Slovensku bežne nedeje, že developer dokázal zrealizovať dielo súčasného umenia s veľkorysým rozmerom. Veľmi sa teším, že sa to začína diať aj u nás,“ povedal Viktor Frešo počas realizácie diela. JTRE vo svojich projektoch už tradične dáva priestor umeniu – Octahedral Body tak doplní diela ako Mýtická loď, Bronzové žraloky a ďalšie v River Parku alebo Messerschmidtove Charakterové hlavy a Frešova Circle Head v Zuckermandli.

Súčasťou parkových úprav v novej časti promenády sú tiež minimalistické hravé objekty z dielne oceňovaného dizajnéra Lucu Boscardina. Projekt Animal Factory mal premiéru na milánskom Design Weeku v roku 2021 a zožal obrovský úspech. Zvieratká prirodzene nabádajú okoloidúcich, aby otvorili myseľ a popustili uzdu fantázii. A nielen vizuálnej. Objekty sú pripravené na jednoduché interakcie s okoloidúcimi. Vidíte v nich nástroj na cvičenie, skúšanie parkúrových trikov, detské hry v štýle starých dobrých sídliskových prašiakov alebo originálne miesto pre posedenie? Nábrežie Dunaja sa stalo domovom pre šesť z nich, pričom ich spojením je práve voda. Korytnačka, mrož, chobotnica, krokodíl, pelikán a veľryba doplnia „rodinu“ zvierat vo verejnom priestore, ktorá sa neustále rozrastá na námestiach a v mestských parkoch po celom svete.

Nové verejné priestory

Dôležitou súčasťou plnohodnotnej mestskej štvrte Eurovea City, ktorá je srdcom rozvíjajúceho sa moderného centra Bratislavy, sú rozsiahle verejné priestory. Autorkou koncepcie predĺženej promenády a mestského bulváru je uznávaná architektka s medzinárodným renomé a realizáciami v najväčších európskych metropolách, profesorka Beth Galí, ktorá spolupracovala s architektmi celého projektu zo štúdia GFI.

„Eurovea patrí k najkrajším mestským priestorom v Bratislave. Sú to práve kvalitné verejné priestory so službami – nábrežná promenáda s parkom a námestia, vďaka čomu sa tu ľudia cítia veľmi príjemne a radi tu trávia čas. Tieto kvality sme podporili aj v pokračovaní projektu a návštevníci tak majú k dispozícii jeden kompletný príjemný verejný priestor.“ 

Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE

Cieľom developera, urbanistov a architektov bolo vytvoriť prepojenia s Dunajom a plynulý prechod k nábrežiu. Dôležitým kompozičným prvkom sa stali mestské osi, ktorých kríženie sa odohráva priamo v predpolí Eurovea Tower. Architektúra nového priestoru preto vychádzala z overenej filozofie a kostra verejných priestorov vznikla už pri tvorbe urbanistickej koncepcie celého územia. „Bratislava je mesto na Dunaji, ku ktorému sa historicky obrátila chrbtom a je na čase ju k Dunaju opäť viac priblížiť. Eurovea City je dôležitým bratislavským priestorom, kde je nevyhnutné využiť fenomén vodného toku a kde sa podarilo ešte výraznejšie pritiahnuť Bratislavčanov k Dunaju,“ hovorí architektka Katarína Jägrová z GFI. Cieľom Beth Galí bolo vytvoriť vizuálne neinvazívny priestor, ktorý potlačí všetky ruchy a poskytne ľuďom harmonicky konzistentnú mestskú štvrť so špecifickým charakterom, ktorá vie byť intuitívne používaná viacerými spôsobmi, je variabilná a podporuje ľuďom vlastnú hravosť. 

Inšpiráciu niekdajším prístaviskom, typickými žeriavmi, koľajovou dopravou a elegantnou drsnosťou pretavila architektka do dizajnového verejného osvetlenia z cortenu. Materiál typický pre priemyselnú architektúru sa objavuje aj na kvetináčoch a žľaboch – a nevtieravo pripomína minulosť územia a dotvára jeho celkové vyžarovanie. Hlavnou tepnou zóny sa stáva bulvár Pribinova. „Je to centrálna os, ktorá spája dve hlavné oblasti – severnú a južnú. Bulvár musí byť priateľský k chodcom, musí tu byť veľa zelene, a pretože ulica nie je cesta ani diaľnica, doprava je orientovaná v strede a bočné časti sú voľné pre chodcov a ostatné aktivity, ktoré nesúvisia s dopravou. Dva pruhy sú pre automobily a medzi nimi je cesta pre bicykle, kolobežky a ostatné alternatívne formy dopravy,“ vysvetľuje Beth Galí.

Premenu nábrežia zavŕši vybudovanie skateparku s bežeckým rozcvičiskom na doposiaľ nevyužívanom priestranstve pod Mostom Apollo. „V spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislavou a organizáciou Be Cool je už na stole pripravená štúdia riešiaca celkovo 1 800 štvorcových metrov určených na šport, na ktorej realizáciu sa už tešíme,“ dodáva projektový manažér Ľuboš Kaštan.

BIO:

Beth Galí je autorkou riešení verejných priestorov po celej Európe (promenáda pri mestskej pláži v Barcelone, centrálne priestory v írskom Corku, nábrežná promenáda v HafenCity v Hamburgu) a je držiteľkou mnohých akademických titulov doma v Španielsku aj v Európe. Na začiatku 90. rokov pôsobila vo funkcii zástupkyne riaditeľa Inštitútu pre urbanistický rozvoj a olympijské hry (IMPU’92), práve v tomto období získala Barcelona novú identitu a stala sa svetovou metropolou kultúry a umenia. Od roku 1994 je profesorkou na Vysokej technickej škole architektúry v Barcelone (ETSAB) v odbore krajinná architektúra a urbanizmus. Zároveň pôsobí ako hosťujúca profesorka na Harvardskej univerzite v USA a na európskych univerzitách v Lausanne, Delfte a Rotterdame. Je držiteľkou viacerých medzinárodných ocenení. Architektonické štúdio BB+GG vedie od 60. rokov minulého storočia.

GFI založili v roku 1996 spolužiaci Pavol Franko a Radoslav Grečmal. Od začiatku majú víziu udržiavať špičkové štandardy v komplexných mestotvorných projektoch. ​Spoločnosť sa medzitým rozrástla na viac ako sto špecialistov schopných pokryť všetky potrebné výkony od dizajnu, projektovania až po dohľad nad výstavbou aj najnáročnejších projektov, ktoré významne pretvárajú verejný priestor.

Viktor Frešo je slovenský konceptuálny umelec, fotograf, maliar, sochár, hudobník. Jeho práce a prístup k umeniu patria k veľmi netypickým, ale zároveň silne reflektujú spoločenskú a kultúrnu situáciu. Vytvára koncepty a projekty, v ktorých je kritický a agresívne vyjadruje pohŕdanie súčasnou výtvarnou scénou s podtónom ľahkosti a humoru. V tvorbe používa dôraz na svoje ego a sebairóniu.

Luca Boscardin vyštudoval architektúru a grafický dizajn na IUAV v Benátkach. Žije a pracuje v Amsterdame ako ilustrátor, dizajnér hračiek a ikon pre Philips. V roku 2016 uviedol značku hračiek BLUC s kolekciou hojdacích zvierat, ktorá bola vystavená v múzeu dizajnu Vitra aj na La Triennale. Publikoval vo vydavateľstvách Corraini Edizioni Tutti in Fila a Scarti d'Italia. Vyučoval dizajn na akadémii Abadir a spolupracuje so vzdelávacími workshopmi na ISIA a Politecnico di Milano.