Späť na novinky
26 Mar, 2024

Pribinova 40 získala cenu za mimoriadnu kvalitu

Pribinova 40

Na 29. ročníku celoštátnej súťaže STAVBA ROKA 2023 získala administratívna budova Pribinova 40 prestížne ocenenie za mimoriadnu kvalitu realizácie stavby od Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska. Odborná porota s medzinárodnou účasťou ocenila najmä technické riešenie a spôsob realizácie, vysoko hodnotila použitie progresívnych a inovatívnych technológií pri technickom vybavení stavby či výborne zvládnuté stavebné detaily. 

Pribinova 40 je najmodernejšia kancelárska budova z dielne developerskej spoločnosti J&T Real Estate (JTRE). Spolu s ďalšou administratívnou budovou Pribinova 34 sa nachádza na mestskom bulvári Pribinova, ktorý je navrhnutý barcelonskou architektkou Beth Galí. Pribinova 40 v nábrežnej štvrti Eurovea City má výrazný kozmopolitný charakter a ponúka unikátny dizajn kancelárií rôznych typov – coworkingové, agilné, exekutívne, tradičné, open space či butikové. Na 15 poschodiach ponúka 21 000 m² plochy s vynikajúcimi výhľadmi na Dunaj a centrum mesta, komunitnú terasu pre všetkých nájomcov s výmerou 750 m² či privátne terasy od 70 do 500 m². Pribinova 40 s najvyšším certifikátom udržateľnosti BREEAM Outstanding ponúka priestory vyhovujúce popredným spoločnostiam z Fortune 100. 

Idea

Stavba je kombináciou dvoch funkcií - parkovacieho domu a administratívneho objektu. Zámerom bolo vizuálne potlačiť pôsobenie parkovacej časti a zjednotiť výzor a vytvoriť homogénnu stavbu. Preto sa kládol dôraz na riešenie fasády parkovacieho domu, ktorý musel spĺňať základné kritériá stavby ako požiarne požiadavky, prevetrávanie a iné. Cieľom bolo, aby raster hornej administratívnej časti stavby plynulo prešiel do časti parkovacieho domu so zreteľom na architektonický výraz objektu. S tým súvisí aj fasádne členenie, ktoré je plynulé a súrodé od vrchu až dolu. Objekt je vizuálne prepojený s rozšíreným nákupným centrom Eurovea a prvým slovenským mrakodrapom Eurovea Tower, preto je zvolená perforácia fasádnych panelov na parkovacom dome. Tá je tvorená gradáciou trojuholníkového vzoru, ktorý súvisí nielen s tvarom pôdorysu Eurovea Tower, ale aj so zasklením nákupnej pasáže. 

Tvarovanie objektu

Organické tvarovanie objektu vychádza z plynulých kriviek aplikovaných na celej nábrežnej línii komplexu Eurovea, pričom administratívna budova Pribinova 40 je akýmsi ukončením – bodkou. Zámerom bolo vytvoriť primeraný pendant vo vzťahu k obytnej veži Eurovea Tower pomocou organického tvarovania pôdorysov a originálnou dizajnovou dvojplášťovou fasádou. Z toho dôvodu sa od konceptu kládol dôraz na jej hmotové tvarovanie a využitie potenciálu umiestenia administratívneho objektu Pribinova 40 pri Dunaji. Jeho kaskádovitosť smerom k rieke je odpoveďou na požiadavku, ktorú priniesla doba po covidovej pandémii. To znamená, dopyt na tvorbu kancelárskych priestorov s dostatočným množstvom exteriérových terás

Dvojitá fasáda 

Jej realizáciou bolo skryté a zároveň chránené vonkajšie tienenie objektu, ktoré je v súčasnosti nevyhnutné z hľadiska environmentálneho konceptu stavby. Vďaka dvojitej fasáde bolo použité zakrivené zasklenie, ktoré dáva užívateľovi možnosť vychutnať si panoramatický výhľad na okolie aj v rohoch budovy. Oblasť v horizontálnej aj vo vertikálnej rovine dopomáha vytvoreniu ilúzie objektu bez rohov a podporuje aerodynamiku stavby. Formou predsadených zakrivených lamiel tvorených vystúpenými profilmi fasády sa podporila vertikálnosť resp. štíhlosť objektu.