Späť na novinky
09 Dec, 2021

JTRE podporilo prevádzku nízkoprahového centra Domec pre ľudí bez domova

Ciste oblecenie a obuv su dolezite

Nízkoprahové denné centrum pre ľudí bez domova v Bratislave bude naďalej otvorené aj cez víkendy. Občianske združenie Vagus získalo v JTRE ďalšieho partnera, ktorý podporuje program Domec a umožní udržať jeho prevádzku aj mimo pracovných dní.

V dennom centre Domec na Mýtnej ulici majú klienti k dispozícii raňajky či teplý obed, sprchu aj zásobu šatstva. Dopyt po jeho službách neustále rástol aj cez víkendy, preto bolo v záujme OZ Vagus pokračovať v jeho prevádzke. Pomocnú ruku podala developerská spoločnosť JTRE, ktorá ju podporila sumou 18-tisíc eur.

Radi sme podporili jednu z najväčších organizácií v Bratislave pomáhajúcu ľuďom bez domova. Program Domec je príkladom obetavej a kvalitnej sociálnej práce, vďaka ktorej sa učia ľudia dôverovať svojim schopnostiam a neboja sa realizovať svoje predstavy,“ povedal Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE, a dodal: „Okrem finančnej podpory sme usporiadali medzi kolegami tento rok zbierku letných vecí a taktiež zbierku teplého oblečenia na zimu pre klientov OZ Vagus.

Súčasťou Domca je aj priestor pre základné ošetrenie a odborné sociálne poradenstvo, ktoré zabezpečujú kvalifikovaní pracovníci. Záujem o jeho služby je vysoký aj preto, že ide o jediné nízkoprahové denné centrum svojho druhu v Bratislave otvorené cez víkendy, pričom so zimným ochladením a zhoršením počasia počet klientov obvykle rastie. Zabezpečenie jeho prevádzky je preto finančne aj časovo náročné.

OZ Vagus pracuje s ľuďmi bez domova v Bratislave už od roku 2011. Okrem denného centra Domec sa venuje programu terénnej sociálnej práce Streetwork, v rámci ktorého pracovníci aktívne vyhľadávajú ľudí bez domova a poskytujú im pomoc a poradenstvo. Klientom v integračnom programe Medzimesto poskytuje zázemie a podporu pri budovaní sociálnych a pracovných návykov a zabezpečuje istotu trvalého bývania, vďaka ktorému sa môžu dostať z ulice.