Späť na novinky
16 Apr, 2025

Odovzdávanie ocenení aj krst knihy. Žiaci z celého Slovenska opäť dokázali, že ich architektúra zaujíma

Odovzdavanie oceneni

V piatok 11. apríla 2025 sa v Slovenskej národnej galérii uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže v rámci 11. ročníka projektu DETI A ARCHITEKTÚRA. Pre zaslúžené ocenenia si postupne prišlo 22 žiačok a žiakov, ktorých práce vo februári vybrala odborná porota z viac ako 600 zaslaných prác. Do reprezentatívnych priestorov kinosály pricestovali žiaci z celého Slovenska sprevádzaní rodičmi, učiteľmi, dokonca aj celá trieda, ktorá prišla podporiť svoju spolužiačku. 

Slávnostné vyhlasovanie výsledkov výtvarnej súťaže na tému „Zo starého nové“ uviedla talentovaná mladá speváčka Greta Pogany, ktorá bola nominovaná na Objav roka 2023 v rámci ocenenia Radio Head Awards a podujatím sprevádzala prítomných už tradične Bibiana Ondrejková. 

Tvorivá výtvarná súťaž je už neoddeliteľnou súčasťou osvetového projektu DETI A ARCHITEKTÚRA, ktorého hlavným cieľom je už viac ako desať rokov osveta a vzdelávanie detí a mládeže o architektúre, stavebníctve a prostredí, v ktorom žijeme. OZ EUROARCH, ktoré je organizátorom projektu, sa hlavne snaží učiť o týchto témach kreatívnou a zábavnou formou. Každý školský rok sa projekt zameriava na inú tému z oblasti architektúry a stavebníctva a medzi žiakov sa dostane v podobe kreatívneho a interaktívneho e-kurzu. V roku 2024 bola hlavnou myšlienkou téma rekonštrukcie a obnovy starých budov – „Zo starého nové“. Zadanie pre tvorbu súťažnej práce malo rovnaké znenie a pred porotu sa dostalo vyše 600 výtvarných prác z celého Slovenska. Odborná porota vybrala spolu 22 skutočne unikátnych diel na ocenenie. Ich autori si z rúk organizátora, hlavného partnera JTRE zastúpeného projektovým manažérom Skladu 7 Mariánom Židekom a ďalších partnerov a podporovateľov projektu prevzali na slávnostnom popoludní diplom a vecné ceny. 

Jednou z vecných cien pre autorov ocenených výtvarných prác bola aj nedávno vydaná kniha „Ikony architektúry...čo by deti mali vedieť o modernej architektúre“. Jej autorkou je Darina Lalíková, ktorá je aj autorkou projektu DETI A ARCHITEKTÚRA. Krst sa konal po slávnostnom vyhlasovaní výsledkov výtvarnej súťaže a za „krstných rodičov“ si pani Lalíková vybrala predstaviteľov dvoch najväčších donorov, ktorí finančne podporili vydanie knižky. Jedným z nich bol finančný riaditeľ firmy CEMMAC Daniel Prekop a druhou projektová manažérka JTRE Martina Surmová. Okrem nich krstil knižku Jakub Kurák, ktorý so svojim návrhom na „multifunkčnú smart budovu“ získal 1. miesto. 

Žiaci, ktorí boli pozvaní na náklady organizátorov do Bratislavy, si užili nielen slávnostný event v SNG, ale veľkým zážitkom pre nich bola aj komentovaná prehliadka o rekonštrukcii budovy, ktorú zabezpečilo pedagogické oddelenie SNG. Na druhý deň absolvovali deti aj s rodičmi tematickú vychádzku po architektúre Bratislavy, prešli sa po nábreží od River Parku do Zuckermandlu, a potom sa vláčikom-blaváčikom previezli po historickej časti Bratislavy až do Eurovea. Najväčším zážitkom pre všetkých bola návšteva prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower, kde si zo 45. poschodia pozreli krásne výhľady na celú Bratislavu. Prehliadku Eurovea Tower zabezpečil pre deti aj rodičov hlavný partner projektu a zároveň investor mrakodrapu - spoločnosť JTRE. Deti si ďalej pozreli rekonštrukciu Skladu 7, a pre krátkosť času opäť z vláčika videli Skypark s Jurkovičovou teplárňou, TwinCity a aj autobusovú stanicu Nivy. Záver tematickej vychádzky patril prehliadke budovy Wallenrod, kde nás sprevádzal jeden z autorov budovy architekt Tomáš Šebo. Ten priblížil žiakom nielen samotnú budovu, ale aj profesiu architektov a projektantov a filozofiu tvorby ich ateliéru. Mnohé z ocenených deti zavítali do Bratislavy prvýkrát v živote, a preto pre organizátora aj partnerov a podporovateľov projektu bolo najväčšou radosťou to, že odchádzali domov nadšení a plní skvelých zážitkov. A o to išlo všetkým - potešiť deti a vzbudiť u nich záujem o architektúru a stavebníctvo.

Informácie o knihe Ikony architektúry 

O projekte DETI A ARCHITEKTÚRA

Ide o osvetovo-vzdelávací projekt, ktorého cieľom je učiť deti vnímať architektúru, rozlišovať kvalitnú architektúru od nekvalitnej, spoznávať trendy v architektúre a stavebníctve a celkovo vyvolať u detí a mládeže záujem o profesie technického zamerania ako je stavebníctvo a architektúra. Tento projekt je organizovaný online prostredníctvo kreatívneho a interaktívneho e-kurzu po ZŠ, ZUŠ a 8-ročných gymnáziách. Je pripravovaný aj v slovenskom aj anglickom jazyku. Ročne sa do projektu zapája vyše 700 škôl a vyše 15 tis. žiakov vo veku 10-16 rokov. Počas 11 rokov existencie projektu sa deti vzdelávali už o rôznych témach, napr. o zakladateľoch slovenskej modernej architektúry, o vysokých budovách, mostoch, zelených mestách, o výnimočných školách a budovách pre kultúru alebo o zelenej architektúre a zelenom stavebníctve.