Späť na novinky
04 Oct, 2017

J&T REAL ESTATE hlavným partnerom Bielej noci

j&t White night

Už najbližšiu sobotu 7. októbra sa bratislavské ulice, námestia a interiéry rozsvietia Bielou nocou. Najväčší slovenský festival súčasného umenia prichádza do hlavného mesta tretíkrát a tento rok s podporou J&T REAL ESTATE. Festival prináša najviac umelcov a diel vo svojej histórii, novú vodnú trasu či obľúbených headlinerov s novinkami.

 

70 umeleckých zastávok, 298 vizuálnych umelcov, performerov, hudobníkov, dizajnérov a k tomu 270 svetelných gúľ, 568 neónových trubíc, 90 000 pixelov, 3,5km laserových lúčov, 160-metrový mrakodrap, 5 ton piesku, 6 klavírov a 5 kamiónov umenia, to je len zopár štatistických údajov, dotvárajúcich rôznorodosť festivalu súčasného umenia Biela noc.

 

Festival už niekoľko rokov pracuje s verejným priestorom a každoročne vyhľadáva nové zaujímavé lokality na dialóg s umením. Tento rok sa organizátori rozhodli zapracovať do festivalovej mapy nábrežie Dunaja.

Osobne sa veľmi teším na novovzniknutú festivalovú vodnú trasu, ktorá obohatí festival svojou jedinečnou atmosférou. Teším sa na nové výhľady na nočné mesto a dialóg medzi architektúrou a dielami. Umelci pracovali s históriou miest ako aj budúcimi urbanistickými víziami. Trasa je plná interaktivity, hravosti a svetelného dizajnu.

Zuzana Pacáková
riaditeľka festivalu Biela noc

Dunaj prinesie počas Bielej noci do Bratislavy okrem atmosféry aj širokú paletu umeleckých diel. Bratislava sa na jednu noc zmení na magickú galériu, ktorá ľuďom ponúkne súčasné umenie priamo na dlani.

Kontakt mesta s Dunajom sa stal najdôležitejšou celomestskou rozvojovou témou Bratislavy. Sme veľmi radi, že sa architektúra a umenie spojili, aby zatraktívnili nábrežie a vrátili tak život k Dunaju.  Umenie nám pomáha zhmotniť urbanistické a architektonické vízie, umožňuje nám lepšie ukázať ľuďom čo tvoríme a plánujeme. Už postaveným budovám dodáva pridanú hodnotu, prezentuje ich v inom uhle a rozširuje obzor vnímania objektu.

Pavel Pelikán
výkonný riaditeľ, J&T REAL ESTATE

Voda súčasťou umenia

 

Voda je nosným motívom umeleckého diela Still water na nábreží River Parku z dielne dvojice umelcov Borisa Vaitoviča a Luboša Pahuliho. Interaktívna vodná hladina priamo reaguje na blízkosť človeka, ktorý prebúdza spiacu "stojatú vodu" k životu. Dielo prebúdza zmysly diváka svetlom a zvukom. Zážitok je umocnený veľkorozmernou svetelnou projekciou na okolitých budovách. Niekoľko metrov od nábrežia, priamo pod hradom, nájdete dielo Perspektíva.

 

V novej mestskej štvrti Zuckermandel sa o pôsobivú geometrickú hru postará svetelné štúdio Showmedia. V lokalite, ktorá je pre mnohých ešte pomerne neprebádaným miestom, umocňujú animované svetelné objekty priestorové vnímanie. Pomocou farebného a svetelného rytmu štvorcov je v okolitej architektúre dočasne vytvorený iluzórny priestor, zosilňujúci zážitok genia loci podhradia a jeho novej architektúry. 

Interaktívna svetelná inštalácia Vlnka od Braňa Bernára a Jakuba Pišeka svetlom prepojí nábrežie Eurovea a pripravovaný projekt Nové Lido. Umelci tak zhmotnia budúci peší most cez Dunaj a ponúknu návštevníkom manuálne ovládanie laserov cez Dunaj. 

Najmenším dotykom sa projekcia rozvlní a jej kmitavý pohyb vám ukáže jednu z fyzikálnych zákonitostí struny. Išlo nám o  simuláciu reality ešte neexistujúceho mosta a virtuálnej struny, ktorá sa hýbe v priestore.

Braňo Bednár
spoluautor diela

Príďte si vytvoriť svoj vlastný svetelný most spájajúci oba brehy Dunaja.Príďte si vytvoriť svoj vlastný svetelný most spájajúci oba brehy Dunaja.

 

Zoskupenie kreatívcov a umelcov BN Label „postaví“ počas Bielej noci pri Moste Apollo monumentálny svetelný MrakoDrap. Inštalácia využíva technologický pokrok na vytvorenie jednoduchej, no efektnej svetelnej architektúry - doslova zhmotňuje budúcnosť. Svetelná štruktúra totiž stojí na mieste, kde vyrastie prvý slovenský mrakodrap ako súčasť budúcej urbanistickej zóny.

 

Nepremeškajte ani svetelnú promenádu na novom námestí  Panorama Parku, kde plochy textílií na jednu noc ožijú farebnými tónmi ako gigantické motýlie krídla a prichýlia vás pod nočnou oblohou v podaní talentovaných BN Label.

 

Webstránka festivalu:

www.bielanoc.sk